zaburzenie dwubiegunowe typu I

Zaburzenie dwubiegunowe typu I to poważna choroba psychiczna charakteryzująca się występowaniem na przemian epizodów maniakalnych i depresyjnych. Jest to najcięższa postać choroby afektywnej dwubiegunowej, gdzie fazy maniakalne są na tyle intensywne, że zwykle wymagają hospitalizacji.

W fazie maniakalnej pacjenci doświadczają wzmożonego nastroju, nadmiernej energii, zmniejszonej potrzeby snu, przyspieszenia myślenia, zwiększonej aktywności oraz często podejmują ryzykowne zachowania. Epizody depresyjne natomiast objawiają się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań, zmęczeniem, zaburzeniami snu i apetytu oraz myślami samobójczymi.

Diagnostyka opiera się na kryteriach DSM-5, gdzie do rozpoznania typu I konieczne jest wystąpienie przynajmniej jednego pełnoobjawowego epizodu maniakalnego. W leczeniu stosuje się stabilizatory nastroju (lit, walproiniany, lamotrygina), leki przeciwpsychotyczne II generacji oraz psychoterapię. Choroba ma charakter przewlekły i wymaga długotrwałego leczenia podtrzymującego w celu zapobiegania nawrotom.

Zaburzenie dwubiegunowe typu I wiąże się z istotnym ryzykiem samobójstwa (15-20% nieleczonych pacjentów) oraz znaczącym upośledzeniem funkcjonowania społecznego i zawodowego. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie mogą znacząco poprawić rokowanie i jakość życia chorych.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl