kwasica metaboliczna z luką anionową

Kwasica metaboliczna z luką anionową to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej charakteryzujące się obniżeniem pH krwi (poniżej 7,35) oraz zmniejszeniem stężenia wodorowęglanów (HCO3-) w surowicy, któremu towarzyszy zwiększona luka anionowa (różnica między stężeniem kationów i anionów w surowicy).

Luka anionowa w warunkach prawidłowych wynosi 8-12 mmol/l. Jej wzrost (>12 mmol/l) wskazuje na obecność w organizmie dodatkowych anionów, które nie są rutynowo oznaczane w badaniach laboratoryjnych. Najczęstsze przyczyny kwasicy metabolicznej z luką anionową to: kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, kwasica mleczanowa, zatrucia (metanolem, glikolem etylenowym, salicylanami), niewydolność nerek oraz głodzenie.

Diagnostyka opiera się na oznaczeniu gazometrii krwi tętniczej (obniżone pH i HCO3-), elektrolitów surowicy oraz obliczeniu luki anionowej według wzoru: Na+ – (Cl- + HCO3-). Leczenie polega na eliminacji przyczyny, wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych oraz w ciężkich przypadkach podawaniu wodorowęglanów. Kluczowe znaczenie ma identyfikacja i usunięcie czynnika wywołującego kwasicę.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl