przedawkowanie żelaza

Przedawkowanie żelaza, określane również jako zatrucie żelazem, to stan kliniczny wywołany nadmierną podażą preparatów zawierających żelazo, który może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W ostrych zatruciach występuje martwica błony śluzowej przewodu pokarmowego, uszkodzenie wątroby, kwasica metaboliczna, a w ciężkich przypadkach wstrząs i zgon.

Objawy przedawkowania żelaza rozwijają się w czterech fazach. W fazie pierwszej (0-6 godzin) dominują dolegliwości żołądkowo-jelitowe: wymioty, biegunka, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego. Faza druga (6-24 godziny) charakteryzuje się względną stabilizacją. W fazie trzeciej (12-48 godzin) pojawia się wstrząs, kwasica metaboliczna, niewydolność wątroby, koagulopatia i hipoglikemia. Faza czwarta (2-6 tygodni) związana jest z możliwym rozwojem zwężeń przewodu pokarmowego.

Diagnostyka obejmuje oznaczenie stężenia żelaza w surowicy, morfologię, elektrolity, próby wątrobowe oraz badania obrazowe. Leczenie zatrucia żelazem polega na podaniu desferoksyminy jako swoistego antidotum, która wiąże jony żelaza tworząc kompleks wydalany przez nerki. Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, w tym płynoterapię, kontrolę kwasicy metabolicznej oraz wspomaganie funkcji narządów w przypadku niewydolności wielonarządowej.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl