ekspozycja na promieniowanie

Ekspozycja na promieniowanie odnosi się do sytuacji, w której organizm ludzki zostaje wystawiony na działanie promieniowania jonizującego lub niejonizującego. W medycynie najczęściej mamy do czynienia z promieniowaniem jonizującym występującym w diagnostyce obrazowej (RTG, tomografia komputerowa) oraz radioterapii.

Skutki zdrowotne ekspozycji na promieniowanie zależą od rodzaju promieniowania, dawki, czasu ekspozycji oraz indywidualnej wrażliwości organizmu. Dawki stosowane w diagnostyce są ściśle kontrolowane i zazwyczaj nie powodują istotnych skutków ubocznych. Natomiast wysokie dawki mogą prowadzić do choroby popromiennej, uszkodzenia narządów wewnętrznych, zaburzeń hematologicznych czy zwiększonego ryzyka nowotworów.

W praktyce klinicznej obowiązuje zasada ALARA (As Low As Reasonably Achievable), która nakazuje stosowanie najniższych możliwych dawek promieniowania pozwalających osiągnąć cel diagnostyczny lub terapeutyczny. Personel medyczny pracujący z promieniowaniem podlega szczególnej ochronie i monitorowaniu dawek przy pomocy dozymetrów indywidualnych.

Szczególną uwagę zwraca się na ochronę przed promieniowaniem kobiet w ciąży, dzieci oraz pacjentów wymagających wielokrotnych badań obrazowych. W przypadku ekspozycji zawodowej istnieją ściśle określone limity dawek, których nie można przekroczyć w określonym czasie.

Powiązane wpisy

  1. 24.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl