zespół ostrego napromieniowania

Zespół ostrego napromieniowania (ARS – Acute Radiation Syndrome) to stan kliniczny powstający w wyniku ekspozycji całego ciała lub jego znacznej części na wysokie dawki promieniowania jonizującego w krótkim czasie. Występuje zwykle po jednorazowej dawce promieniowania przekraczającej 1 Gy (grej).

Przebieg zespołu ostrego napromieniowania dzieli się na cztery fazy: prodromalną (nudności, wymioty), latentną (pozorne ustąpienie objawów), jawną (pełnoobjawowy zespół) oraz zdrowienia lub śmierci. Nasilenie objawów i rokowanie zależą bezpośrednio od pochłoniętej dawki promieniowania.

W obrazie klinicznym ARS wyróżnia się cztery podstawowe zespoły narządowe: hematologiczny (przy dawkach 2-6 Gy), żołądkowo-jelitowy (6-10 Gy), naczyniowo-mózgowy (>10 Gy) oraz skórny. Najwcześniej dochodzi do uszkodzenia komórek hematopoetycznych szpiku kostnego, co prowadzi do pancytopenii oraz zwiększonego ryzyka infekcji.

Leczenie zespołu ostrego napromieniowania obejmuje dekontaminację, leczenie objawowe, profilaktykę i leczenie infekcji, transfuzje preparatów krwiopochodnych oraz potencjalnie przeszczep szpiku kostnego. W ciężkich przypadkach stosuje się również czynniki wzrostu hematopoezy (G-CSF, GM-CSF) w celu stymulacji odnowy szpiku kostnego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl