podwyższony poziom mleczanów

Podwyższony poziom mleczanów (hiperlaktatemia) to stan kliniczny, w którym stężenie kwasu mlekowego we krwi przekracza wartość referencyjną 2 mmol/l. Jest to ważny marker metaboliczny wskazujący na zaburzenia równowagi między produkcją a metabolizmem mleczanów w organizmie.

Fizjologicznie kwas mlekowy powstaje głównie w wyniku beztlenowej glikolizy, gdy komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu do przeprowadzenia pełnego utlenienia glukozy. W warunkach prawidłowych największa część mleczanów jest metabolizowana przez wątrobę w cyklu Coriego lub wykorzystywana przez mięsień sercowy jako substrat energetyczny.

Przyczynami hiperlaktatemii mogą być: hipoperfuzja tkankowa (wstrząs, niewydolność krążenia), hipoksemia, ciężkie zakażenia, sepsa, choroby wątroby, choroby mitochondrialne, zatrucia (metanol, tlenek węgla), niektóre leki (metformina, nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy), a także intensywny wysiłek fizyczny. Wyróżnia się hiperlaktatemię typu A (związaną z hipoksją tkankową) oraz typu B (występującą mimo prawidłowego utlenowania tkanek).

Diagnostyka opiera się na oznaczeniu stężenia mleczanów we krwi oraz ocenie równowagi kwasowo-zasadowej. Istotne jest również ustalenie przyczyny hiperlaktatemii. Leczenie polega przede wszystkim na korekcie pierwotnej przyczyny oraz, w ciężkich przypadkach, na leczeniu kwasicy mleczanowej poprzez podaż wodorowęglanów i terapię nerkozastępczą.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl