zapalenie niedokrwienne jelita grubego

Zapalenie niedokrwienne jelita grubego (ZNIG), określane też jako niedokrwienne zapalenie okrężnicy, to schorzenie powstające w wyniku zmniejszenia lub całkowitego zahamowania przepływu krwi przez naczynia zaopatrujące ścianę jelita grubego. Stanowi najczęstszą formę niedokrwienia przewodu pokarmowego, odpowiadając za około 50-60% wszystkich przypadków.

Główne czynniki ryzyka to: podeszły wiek, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekła niewydolność serca, niewydolność nerek oraz stosowanie niektórych leków (m.in. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, digoksyny, diuretyków). Do rozwoju choroby mogą przyczynić się też zabiegi chirurgiczne na aorcie, hipotensja, wstrząs septyczny oraz wysiłek fizyczny.

Objawy ZNIG obejmują nagły ból brzucha (najczęściej w lewym dolnym kwadrancie), krwawą biegunkę, nudności i wymioty. W diagnostyce kluczową rolę odgrywa kolonoskopia, umożliwiająca ocenę błony śluzowej jelita i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Pomocne są również badania obrazowe: TK jamy brzusznej z kontrastem oraz angiografia.

Leczenie zależy od stopnia nasilenia choroby. W łagodnych przypadkach stosuje się postępowanie zachowawcze (głodówka, nawodnienie, antybiotykoterapia). W ciężkich postaciach z martwicą jelita konieczna jest interwencja chirurgiczna. Rokowanie jest zróżnicowane – od całkowitego ustąpienia objawów w przypadkach łagodnych, po wysoką śmiertelność (do 50%) w przypadku rozległej martwicy i perforacji jelita.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl