monoterapia statyną

Monoterapia statyną to strategia leczenia dyslipidemii, w której pacjent otrzymuje wyłącznie lek z grupy statyn, bez dołączania innych preparatów hipolipemizujących. Statyny są inhibitorami reduktazy HMG-CoA, co prowadzi do zmniejszenia syntezy cholesterolu w wątrobie i zwiększenia ekspresji receptorów dla LDL na powierzchni hepatocytów.

Monoterapia statyną stanowi podstawę farmakologicznego leczenia hipercholesterolemii i jest zalecana jako leczenie pierwszego rzutu u większości pacjentów z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Efektywność tego podejścia terapeutycznego została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych, wykazujących redukcję stężenia cholesterolu LDL o 30-50% (zależnie od rodzaju i dawki statyny) oraz istotne zmniejszenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

Wybór konkretnej statyny oraz jej dawki w monoterapii powinien być dostosowany indywidualnie, z uwzględnieniem stopnia redukcji LDL-C koniecznego do osiągnięcia celu terapeutycznego, profilu bezpieczeństwa leku oraz chorób współistniejących pacjenta. W przypadku niewystarczającej skuteczności monoterapii statyną lub wystąpienia działań niepożądanych uniemożliwiających stosowanie optymalnych dawek, zalecane jest rozważenie terapii skojarzonej z dodaniem ezetymibu, inhibitorów PCSK9 lub innych leków hipolipemizujących.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl