terapia statynami

Terapia statynami to kluczowy element leczenia hiperlipidemii, zwłaszcza podwyższonego poziomu cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu”). Statyny to grupa leków, które hamują aktywność enzymu reduktazy HMG-CoA, kluczowego w wątrobowej syntezie cholesterolu, co prowadzi do zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL w surowicy krwi.

Statyny wykazują udowodnioną skuteczność w prewencji pierwotnej i wtórnej chorób sercowo-naczyniowych. Liczne badania kliniczne potwierdzają, że terapia statynami zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Poza działaniem hipolipemizującym, statyny wykazują również działanie plejotropowe, w tym przeciwzapalne i stabilizujące blaszki miażdżycowe.

Najczęściej stosowane statyny to atorwastatyna, rosuwastatyna, simwastatyna i prawastatyna. Wybór konkretnego preparatu oraz dawki zależy od wyjściowego poziomu lipidów, indywidualnego ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta oraz celów terapeutycznych. Do najczęstszych działań niepożądanych należą bóle mięśniowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz rzadko występująca miopatia i rabdomioliza.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi towarzystw kardiologicznych, terapia statynami jest zalecana u pacjentów z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, w tym u osób z rozpoznaną chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca, udarze mózgu, a także u pacjentów z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek. Regularne monitorowanie lipidogramu oraz parametrów wątrobowych jest istotnym elementem nadzoru nad bezpieczeństwem i skutecznością leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl