wiremia HIV-1

Wiremia HIV-1 oznacza obecność wirusów HIV-1 (Human Immunodeficiency Virus typu 1) we krwi pacjenta. Jest to kluczowy parametr monitorowany podczas diagnostyki i leczenia zakażenia HIV. Poziom wiremii, czyli liczba kopii RNA wirusa w mililitrze krwi, stanowi podstawowy marker progresji choroby oraz skuteczności terapii antyretrowirusowej.

Pomiar wiremii HIV-1 wykonuje się najczęściej metodami molekularnymi, takimi jak ilościowy RT-PCR (Real Time PCR). Celem skutecznej terapii antyretrowirusowej jest osiągnięcie i utrzymanie niewykrywalnego poziomu wiremii (zazwyczaj poniżej 20-50 kopii/ml, w zależności od czułości testu), co znacząco zmniejsza ryzyko transmisji wirusa i spowalnia postęp choroby.

Gwałtowny wzrost wiremii HIV-1 u pacjenta leczonego może świadczyć o niepowodzeniu terapeutycznym, wynikającym z oporności wirusa na leki, niewystarczającej adherencji do leczenia lub interakcji lekowych. Regularne monitorowanie wiremii HIV-1 jest standardem opieki nad pacjentami zakażonymi HIV, pozwalającym na wczesną modyfikację schematu leczenia w przypadku jego nieskuteczności.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl