zespół odstawienia androgenów

Zespół odstawienia androgenów to stan kliniczny, który może wystąpić u mężczyzn po zaprzestaniu terapii hormonalnej opartej na androgenach, szczególnie po długotrwałym stosowaniu testosteronu. Charakteryzuje się on objawami fizycznymi i psychicznymi, które pojawiają się wskutek nagłego obniżenia poziomu androgenów w organizmie.

Objawy zespołu odstawienia androgenów obejmują zmęczenie, osłabienie, wahania nastroju, depresję, drażliwość, zaburzenia snu, zmniejszenie libido, dysfunkcję erekcyjną oraz dolegliwości bólowe. U pacjentów może również wystąpić zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie tkanki tłuszczowej oraz pogorszenie parametrów metabolicznych.

Leczenie zespołu odstawienia androgenów polega na stopniowym zmniejszaniu dawki androgenów zamiast nagłego przerwania terapii. W przypadku pacjentów z hipogonadyzmem wskazane jest kontynuowanie terapii zastępczej testosteronem pod ścisłą kontrolą lekarską. Istotne jest monitorowanie parametrów hormonalnych oraz wsparcie psychologiczne pacjenta w okresie odstawienia.

Szczególną grupę ryzyka stanowią sportowcy stosujący sterydy anaboliczno-androgenne w celach zwiększenia wydolności fizycznej. U tych osób zespół odstawienia może być szczególnie nasilony i wymagać specjalistycznego podejścia terapeutycznego obejmującego normalizację osi podwzgórze-przysadka-gonady.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl