neutropeniczne zapalenie jelit

Neutropeniczne zapalenie jelit (typhlitis) to poważne powikłanie występujące głównie u pacjentów z głęboką neutropenią, najczęściej w przebiegu chemioterapii nowotworów hematologicznych. Choroba charakteryzuje się zapaleniem i martwicą ściany jelita grubego, szczególnie w okolicy kątnicy i okrężnicy wstępującej.

Patogeneza schorzenia wiąże się z uszkodzeniem błony śluzowej jelita przez leki cytotoksyczne oraz translokacją bakterii jelitowych przez uszkodzoną barierę, przy jednoczesnym braku odpowiedniej odpowiedzi immunologicznej z powodu neutropenii. Główne czynniki ryzyka obejmują intensywną chemioterapię, głęboką neutropenię (ANC < 500/µl), stosowanie wysokich dawek cytarabiny i mukozyty przewodu pokarmowego.

Objawy kliniczne to ból brzucha (zwłaszcza w prawym dolnym kwadrancie), gorączka, nudności, wymioty i biegunka, czasem z domieszką krwi. W diagnostyce kluczowe znaczenie ma tomografia komputerowa, która wykazuje pogrubienie ściany jelita (>4mm), obrzęk okołokątniczy i niekiedy obecność gazu w ścianie jelita.

Leczenie obejmuje szerokospektralną antybiotykoterapię dożylną, całkowite żywienie pozajelitowe oraz intensywną płynoterapię. W większości przypadków postępowanie zachowawcze jest skuteczne, jednak w razie perforacji, masywnego krwawienia lub progresji objawów mimo leczenia zachowawczego, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Śmiertelność w neutropenicznym zapaleniu jelit wynosi 5-50%, zależnie od nasilenia choroby i chorób współistniejących.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl