choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna (kinetoza) to zespół objawów powstających w wyniku powtarzających się bodźców ruchowych podczas podróży różnymi środkami transportu. Patofizjologia tego zaburzenia wiąże się z konfliktem sensorycznym między informacjami odbieranymi przez narząd przedsionkowy, wzrok oraz proprioreceptory.

Główne objawy choroby lokomocyjnej to nudności, wymioty, zawroty głowy, nadmierne ślinienie, bladość skóry, zimne poty oraz ogólne złe samopoczucie. Symptomy mogą wystąpić podczas podróży samochodem, statkiem, samolotem lub innymi środkami transportu, a ich nasilenie jest indywidualnie zmienne.

W leczeniu i profilaktyce choroby lokomocyjnej stosuje się farmakoterapię (leki przeciwwymiotne, przeciwhistaminowe, antycholinergiczne), odpowiednie planowanie podróży oraz metody behawioralne. Preparaty zawierające dimenhydrynę, prometazynę czy skopolaminę należy przyjmować przed rozpoczęciem podróży, aby zapewnić ich skuteczność w zapobieganiu objawom.

Choroba lokomocyjna częściej dotyka dzieci w wieku 2-12 lat, osoby z migreną w wywiadzie oraz kobiety, szczególnie w czasie ciąży. U większości pacjentów z wiekiem następuje adaptacja i zmniejszenie nasilenia objawów. W przypadkach opornych na standardowe leczenie wskazana jest konsultacja neurologiczna lub laryngologiczna.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl