zespół Chediaka-Higashiego

Zespół Chediaka-Higashiego (ChHS) jest rzadką, autosomalnie recesywną chorobą genetyczną spowodowaną mutacją w genie LYST/CHS1, znajdującym się na chromosomie 1q42-43. Charakteryzuje się częściowym albinizmem skórno-ocznym, nawracającymi zakażeniami bakteryjnymi, zaburzeniami krzepnięcia oraz postępującym uszkodzeniem układu nerwowego.

Patofizjologia zespołu Chediaka-Higashiego związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem lizosomów i ziarnistości cytoplazmatycznych w komórkach krwi, co prowadzi do obecności patognomonicznych dużych ziarnistości w leukocytach widocznych w rozmazie krwi obwodowej. Zaburzenia te powodują dysfunkcję neutrofilów, limfocytów cytotoksycznych i komórek NK, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje.

Diagnostyka ChHS opiera się na badaniu mikroskopowym rozmazu krwi obwodowej (obecność charakterystycznych ziarnistości w komórkach), badaniach molekularnych (identyfikacja mutacji w genie LYST) oraz testach funkcjonalnych leukocytów. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić inne zespoły związane z zaburzeniami ziarnistości, takie jak zespół Griscellego czy zespół Hermańskiego-Pudlaka.

Leczenie zespołu Chediaka-Higashiego obejmuje antybiotykoterapię zakażeń, podawanie czynników wzrostu kolonii granulocytów oraz, w przypadku fazy akceleracji choroby, chemioterapię i allogeniczny przeszczep komórek macierzystych hematopoetycznych, który jest jedyną metodą leczenia przyczynowego. Rokowanie bez przeszczepu jest niekorzystne, większość pacjentów umiera w dzieciństwie z powodu nawracających infekcji lub rozwoju zespołu hemofagocytarnego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl