enteropatia z utratą białka

Enteropatia z utratą białka (protein-losing enteropathy, PLE) to stan patologiczny, w którym dochodzi do nadmiernej utraty białek przez przewód pokarmowy. Nie jest to osobna jednostka chorobowa, lecz zespół objawów towarzyszący różnym schorzeniom, które prowadzą do zwiększonej przepuszczalności ściany jelita dla białek osocza lub upośledzenia wchłaniania limfy.

Etiologia enteropatii z utratą białka jest zróżnicowana i obejmuje choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), nowotwory przewodu pokarmowego, choroby naczyń limfatycznych, choroby serca z niewydolnością prawokomorową, a także niektóre infekcje bakteryjne i pasożytnicze. Wspólnym mianownikiem tych schorzeń jest patologiczna utrata białek do światła jelita.

W obrazie klinicznym dominują objawy hipoalbuminemii: obrzęki obwodowe, wodobrzusze, wysięki w jamach ciała. Pacjenci często zgłaszają osłabienie, męczliwość, utratę masy ciała. Mogą występować również objawy podstawowej choroby wywołującej enteropatię. Diagnostyka obejmuje badania laboratoryjne (poziom albumin w surowicy, proteinogram), badania obrazowe przewodu pokarmowego oraz testy oceniające utratę białka przez przewód pokarmowy.

Leczenie enteropatii z utratą białka skupia się przede wszystkim na terapii choroby podstawowej. W przypadkach ciężkiej hipoalbuminemii może być konieczne doraźne podawanie albumin. W terapii stosuje się również odpowiednią dietę bogatobiałkową oraz suplementację witamin i mikroelementów. Rokowanie zależy od choroby podstawowej oraz od skuteczności jej leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl