autoindukcja metabolizmu

Autoindukcja metabolizmu to zjawisko polegające na tym, że lek stymuluje własny metabolizm poprzez indukcję enzymów wątrobowych, głównie cytochromu P450. W wyniku tego procesu, długotrwałe przyjmowanie danego leku prowadzi do stopniowego zwiększania szybkości jego eliminacji z organizmu.

Mechanizm autoindukcji polega na aktywacji receptorów jądrowych (np. PXR – pregnane X receptor, CAR – constitutive androstane receptor), które regulują ekspresję genów kodujących enzymy metabolizujące leki. Skutkiem jest zwiększona synteza tych enzymów, co przyspiesza biotransformację substancji i skraca jej czas półtrwania w organizmie.

Klinicznie zjawisko to objawia się zmniejszeniem stężenia leku we krwi podczas długotrwałej terapii, mimo stosowania stałej dawki. Może to prowadzić do obniżenia skuteczności terapeutycznej i konieczności modyfikacji dawkowania. Klasycznymi przykładami leków wywołujących autoindukcję są karbamazepina, ryfampicyna, fenobarbital czy fenytoina.

Autoindukcja metabolizmu ma istotne znaczenie w farmakoterapii, szczególnie w przypadku leków o wąskim indeksie terapeutycznym. Zjawisko to należy uwzględniać przy ustalaniu dawkowania długoterminowego oraz monitorowaniu stężenia leku we krwi w trakcie terapii przewlekłej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl