uwalnianie insuliny

Uwalnianie insuliny to proces, podczas którego komórki beta trzustki wydzielają do krwiobiegu hormon regulujący poziom glukozy. Proces ten jest dwufazowy – pierwsza, szybka faza trwa około 10 minut i polega na uwolnieniu zmagazynowanej insuliny, natomiast druga faza jest wydłużona i wymaga syntezy nowych cząsteczek hormonu.

Głównym bodźcem stymulującym uwalnianie insuliny jest wzrost stężenia glukozy we krwi. Glukoza transportowana jest do wnętrza komórek beta przez białko GLUT2, gdzie ulega metabolizmowi, prowadząc do wzrostu stosunku ATP/ADP. To powoduje zamknięcie kanałów potasowych zależnych od ATP, depolaryzację błony komórkowej i napływ jonów wapnia, który inicjuje egzocytozę pęcherzyków z insuliną.

Oprócz glukozy, uwalnianie insuliny stymulują również aminokwasy, kwasy tłuszczowe, hormony inkretynowe (GLP-1, GIP) oraz acetylocholina z układu przywspółczulnego. Proces hamowany jest przez adrenalina, noradrenalina oraz somatostatyna. Zaburzenia w mechanizmie uwalniania insuliny są kluczowym elementem patogenezy cukrzycy typu 2, gdzie obserwuje się utratę pierwszej fazy wydzielania insuliny i opóźnioną drugą fazę.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl