zmniejszony apetyt

Zmniejszony apetyt (hiporeksja) to objaw kliniczny polegający na obniżeniu chęci do spożywania posiłków. Stan ten może być fizjologiczną reakcją organizmu na różnorodne czynniki lub objawem chorobowym wymagającym diagnostyki.

Etiologia zmniejszonego apetytu jest wieloczynnikowa. Może towarzyszyć infekcjom ostrym i przewlekłym, chorobom przewodu pokarmowego, zaburzeniom hormonalnym, chorobom nowotworowym, niewydolności narządowej (wątroby, nerek, serca), a także zaburzeniom psychicznym, w tym depresji i anoreksji. Istotny wpływ na apetyt mają również leki (m.in. niektóre antybiotyki, cytostatyki, opioidy, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny).

W diagnostyce zmniejszonego apetytu kluczowy jest szczegółowy wywiad dotyczący czasu trwania objawu, współistniejących dolegliwości oraz przyjmowanych leków. W zależności od towarzyszących objawów należy rozważyć badania laboratoryjne (morfologia, parametry zapalne, badania biochemiczne), badania obrazowe oraz konsultacje specjalistyczne.

Leczenie powinno być ukierunkowane na przyczynę. W przypadku apetytu zmniejszonego na skutek działania leków należy rozważyć modyfikację farmakoterapii. W niektórych przypadkach stosuje się leki zwiększające apetyt (oreksygenne), takie jak octan megestrolu czy dronabinol, szczególnie w stanach wyniszczenia nowotworowego czy zespołach kacheksji.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl