podostre zapalenie tarczycy

Podostre zapalenie tarczycy, znane również jako zapalenie tarczycy de Quervaina, to stan zapalny gruczołu tarczowego o charakterze samoograniczającym, występujący najczęściej po przebytej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, zwykle między 30. a 50. rokiem życia.

Klinicznie podostre zapalenie tarczycy charakteryzuje się triadą objawów: bólem i tkliwością tarczycy, często promieniującymi do ucha lub żuchwy, ogólnymi objawami zapalnymi (gorączka, osłabienie) oraz przejściowymi zaburzeniami czynności tarczycy. W przebiegu choroby można wyróżnić trzy fazy: tyreotoksykozę (związaną z uszkodzeniem pęcherzyków tarczycowych i uwolnieniem hormonów), hipotyreozę (wynikającą z wyczerpania zapasów hormonów) oraz powrót do eutyrozy.

W diagnostyce kluczowe znaczenie mają: podwyższone markery stanu zapalnego (OB, CRP), zwiększone stężenie hormonów tarczycy z obniżonym TSH w fazie tyreotoksykozy, charakterystyczny obraz ultrasonograficzny oraz obniżony wychwyt jodu w scyntygrafii. Leczenie opiera się głównie na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a w cięższych przypadkach glikokortykosteroidów. Rokowanie jest dobre – większość pacjentów uzyskuje całkowitą remisję w ciągu 6-12 miesięcy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl