terapia step-up

Terapia step-up to strategia leczenia polegająca na stopniowym zwiększaniu intensywności terapii w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Polega na rozpoczęciu od leków o mniejszej sile działania, a następnie, w przypadku braku odpowiedniej odpowiedzi klinicznej, progresywnym dodawaniu lub zamianie na silniejsze leki lub terapie kombinowane.

Ta strategia jest szczególnie popularna w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak nieswoiste zapalenia jelit (IBD), astma, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, terapia step-up zazwyczaj rozpoczyna się od aminosalicylanów, następnie wprowadza się kortykosteroidy, leki immunomodulujące, a w końcu terapie biologiczne.

Zaletą terapii step-up jest minimalizacja ekspozycji pacjenta na potencjalnie silne działania niepożądane leków o większej sile działania. Podejście to pozwala również na optymalizację kosztów leczenia, gdyż drogie terapie są wprowadzane tylko w przypadku niepowodzenia tańszych alternatyw. Jednak wadą może być opóźnienie wprowadzenia skutecznej terapii u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl