oftalmopatia Gravesa-Basedowa

Oftalmopatia Gravesa-Basedowa (orbitopatia tarczycowa) to autoimmunologiczne schorzenie oczodołów, ściśle związane z chorobą Gravesa-Basedowa. Występuje u około 25-50% pacjentów z nadczynnością tarczycy tego typu, przy czym ciężka postać rozwija się u 3-5% chorych.

Patogeneza schorzenia wiąże się z reakcją autoimmunologiczną skierowaną przeciwko antygenom wspólnym dla tarczycy i tkanek oczodołu. Głównymi zmianami patologicznymi są obrzęk i naciek zapalny tkanek oczodołu, proliferacja fibroblastów oraz zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej i mięśni zewnątrzgałkowych.

Klinicznie oftalmopatia charakteryzuje się wytrzeszczem (egzoftalmią), retrakcją powiek, obrzękiem spojówek, zaburzeniami ruchomości gałek ocznych, diploplią, a w najcięższych przypadkach neuropatią nerwu wzrokowego. Diagnostyka obejmuje ocenę okulistyczną, badania obrazowe (USG, TK lub MRI oczodołów) oraz testy tarczycowe.

Leczenie zależy od aktywności i nasilenia zmian. W łagodnych postaciach stosuje się leczenie zachowawcze (sztuczne łzy, selenometionina). W aktywnej, umiarkowanej do ciężkiej oftalmopatii wskazane są glikokortykosteroidy (dożylne pulsy metyloprednizolonu), radioterapia oczodołów lub leczenie biologiczne (teprotumumab). W przypadkach zagrażających utratą wzroku konieczna może być pilna dekompresja chirurgiczna oczodołu.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl