wole wieloguzkowe toksyczne

Wole wieloguzkowe toksyczne to patologia tarczycy charakteryzująca się obecnością licznych guzków wykazujących autonomiczną, niezależną od regulacji TSH, produkcję hormonów tarczycy. Stan ten prowadzi do nadczynności tarczycy (hipertyreozy), mimo niskiego stężenia TSH w surowicy.

W obrazie klinicznym dominują objawy nadczynności tarczycy: tachykardia, drżenie rąk, nietolerancja ciepła, nadmierna potliwość, spadek masy ciała przy zwiększonym apetycie, niepokój, zaburzenia snu oraz powiększenie tarczycy z wyczuwalnymi guzkami. Diagnostyka obejmuje badania laboratoryjne (podwyższone stężenie fT3 i fT4, obniżone TSH) oraz obrazowe (USG, scyntygrafia).

Leczenie wola wieloguzkowego toksycznego zależy od jego wielkości, nasilenia objawów i indywidualnych czynników pacjenta. Metody terapeutyczne obejmują leczenie farmakologiczne (tyreostatyki), terapię jodem radioaktywnym oraz leczenie operacyjne. W przypadkach zaawansowanych z dużym wolem uciskającym struktury szyi preferowaną metodą jest tyreoidektomia. Nieleczone wole toksyczne może prowadzić do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, w tym migotania przedsionków i niewydolności serca.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl