napromienianie przeszczepu alogenicznego

Napromienianie przeszczepu alogenicznego to procedura radiacyjna stosowana przed transplantacją komórek krwiotwórczych pochodzących od dawcy (przeszczep alogeniczny). Technika ta polega na poddaniu materiału przeszczepowego działaniu promieniowania jonizującego w celu inaktywacji limfocytów T dawcy.

Głównym celem napromieniania przeszczepu jest zapobieganie chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD), która stanowi poważne powikłanie po transplantacji. Procedura ta znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia GvHD, zachowując jednocześnie zdolność komórek macierzystych do wszczepienia i rekonstytucji hematopoezy u biorcy.

Standardowa dawka promieniowania stosowana w tej procedurze wynosi zwykle 25-30 Gy. Napromienianie przeprowadza się bezpośrednio przed infuzją komórek do organizmu biorcy. Należy jednak pamiętać, że napromienianie przeszczepu może częściowo osłabiać efekt przeszczep przeciwko nowotworowi (GvL), który jest istotnym mechanizmem terapeutycznym w przypadku przeszczepów wykonywanych z powodu chorób nowotworowych układu krwiotwórczego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl