terapia statyną

Terapia statyną to podstawowa metoda farmakologiczna stosowana w leczeniu hipercholesterolemii i zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Statyny są inhibitorami reduktazy HMG-CoA, kluczowego enzymu w szlaku syntezy cholesterolu w wątrobie, co prowadzi do zmniejszenia produkcji cholesterolu endogennego oraz zwiększenia ekspresji receptorów dla LDL na powierzchni hepatocytów.

Głównym efektem działania statyn jest obniżenie stężenia cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu”) o 20-60% w zależności od preparatu i dawki. Dodatkowo, leki te wykazują działanie plejotropowe: przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, poprawiające funkcję śródbłonka naczyniowego oraz stabilizujące blaszkę miażdżycową.

Wskazania do terapii statyną obejmują: prewencję pierwotną u osób z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, prewencję wtórną po incydentach wieńcowych, udarach mózgu czy w miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, intensywność terapii powinna być dostosowana do indywidualnego ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta.

Bezpieczeństwo terapii statynami jest dobrze udokumentowane. Najczęstsze działania niepożądane to bóle mięśniowe (mialgia), rzadziej miopatia czy rabdomioliza. Konieczne jest monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych oraz kinazy kreatynowej, szczególnie na początku leczenia oraz przy zwiększaniu dawki. Korzyści z terapii statynami znacząco przewyższają potencjalne ryzyko, szczególnie u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl