tyreotoksykoza indukowana jodem

Tyreotoksykoza indukowana jodem to stan nadczynności tarczycy wywołany nadmiernym spożyciem jodu lub ekspozycją na jego preparaty. Występuje głównie u osób z istniejącymi już chorobami tarczycy, takimi jak choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe lub utajona autonomia tarczycy.

Zjawisko to znane jest również jako efekt Jod-Basedow lub fenomen Jodbasedowa. Mechanizm polega na tym, że nadmiar jodu prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów tarczycy u osób predysponowanych, u których tarczyca nie jest w stanie prawidłowo regulować wychwytu jodu i syntezy hormonów.

Tyreotoksykoza indukowana jodem może wystąpić po podaniu środków kontrastowych zawierających jod, po stosowaniu leków bogatych w jod (np. amiodaron), po spożywaniu suplementów jodu lub pokarmów bogatych w ten pierwiastek. Objawy kliniczne obejmują tachykardię, drżenie rąk, nietolerancję ciepła, utratę masy ciała, niepokój i wytrzeszcz oczu.

Leczenie obejmuje odstawienie źródła jodu, zastosowanie tyreostatyków (metimazol, propylotiouracyl), beta-adrenolityków w celu złagodzenia objawów oraz monitorowanie funkcji tarczycy. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie radiojodem lub zabieg chirurgiczny.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl