pierwotna niedoczynność tarczycy

Pierwotna niedoczynność tarczycy to zaburzenie endokrynologiczne charakteryzujące się niewystarczającą produkcją hormonów tarczycy (tyroksyny – T4 i trijodotyroniny – T3) przez gruczoł tarczowy. Jest to najczęstsza postać niedoczynności tarczycy, stanowiąca około 95% wszystkich przypadków tego schorzenia.

Najczęstszymi przyczynami pierwotnej niedoczynności tarczycy są: choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), leczenie radiojodem, leczenie operacyjne tarczycy, radioterapia okolicy szyi oraz stosowanie niektórych leków (np. amiodaron, lit). W krajach rozwiniętych przeważającą przyczyną jest autoimmunizacja, natomiast w krajach rozwijających się – niedobór jodu.

Objawy kliniczne obejmują: zmęczenie, senność, uczucie zimna, suchość skóry, wypadanie włosów, obrzęki, zaparcia, bradykardię, dyslipidelemię, niedokrwistość, zaburzenia miesiączkowania oraz obniżenie nastroju. Diagnostyka opiera się na oznaczeniu podwyższonego stężenia TSH przy obniżonym lub prawidłowym stężeniu fT4, co potwierdza rozpoznanie.

Leczenie polega na doustnej suplementacji syntetycznej lewotyroksyny (L-tyroksyny), którą stosuje się raz dziennie, na czczo. Dawkowanie jest indywidualne, a celem terapii jest normalizacja stężenia TSH. U większości pacjentów leczenie jest przewlekłe i wymaga regularnej kontroli stężenia TSH, zazwyczaj co 6-12 miesięcy po osiągnięciu eutyreozy.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl