N-demetylo-syldenafil

N-demetylo-syldenafil to główny metabolit syldenafilu, leku stosowanego w leczeniu zaburzeń erekcji oraz nadciśnienia płucnego. Powstaje w wyniku procesu demetylacji syldenafilu, głównie za pośrednictwem enzymów wątrobowych z grupy cytochromu P450, zwłaszcza CYP3A4.

Związek ten wykazuje około 50% aktywności farmakologicznej macierzystego syldenafilu, przyczyniając się do całkowitego efektu terapeutycznego po podaniu leku. N-demetylo-syldenafil działa jako selektywny inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), enzymu rozkładającego cGMP w ciałach jamistych prącia, co prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich i zwiększenia napływu krwi.

Metabolit ten posiada okres półtrwania wynoszący około 4 godzin, nieco dłuższy niż syldenafil (3-5 godzin), co częściowo tłumaczy przedłużone działanie leku. W badaniach farmakokinetycznych N-demetylo-syldenafil osiąga maksymalne stężenie w osoczu po około 30-120 minutach od podania syldenafilu, a jego stężenie stanowi około 40% stężenia związku macierzystego.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl