popromienne zapalenie odbytnicy

Popromienne zapalenie odbytnicy (proctitis post-irradiationem) to powikłanie radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów miednicy mniejszej, przede wszystkim raka prostaty, pęcherza moczowego, szyjki macicy oraz odbytnicy. Zmiany zapalne rozwijają się w wyniku uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy przez promieniowanie jonizujące.

Objawy kliniczne obejmują krwawienia z odbytu, ból, uczucie parcia na stolec, śluzotok, biegunkę oraz nietrzymanie stolca. Nasilenie dolegliwości zależy od dawki promieniowania, objętości napromienianej tkanki oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta. Objawy mogą wystąpić zarówno w trakcie radioterapii (postać ostra), jak i w okresie od kilku miesięcy do kilku lat po zakończeniu leczenia (postać przewlekła).

Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniu przedmiotowym oraz endoskopowej ocenie błony śluzowej odbytnicy. W obrazie endoskopowym widoczne są kruchość naczyń, teleangiektazje, bladość błony śluzowej, obrzęk oraz owrzodzenia. W przewlekłej postaci może dochodzić do zwłóknień i zwężenia światła odbytnicy.

Leczenie obejmuje postępowanie zachowawcze (wlewki z kwasem 5-aminosalicylowym, sukralfatem, steroidami), terapię tlenem hiperbarycznym oraz w przypadkach opornych na leczenie – koagulację argonową lub laseroterapię. W ciężkich przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne. Profilaktyka polega na stosowaniu nowoczesnych technik radioterapii, które minimalizują ekspozycję odbytnicy na promieniowanie.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl