obniżenie łaknienia

Obniżenie łaknienia, czyli zmniejszenie apetytu, to stan charakteryzujący się zmniejszonym pragnieniem spożywania pokarmów. Jest to objaw, który może towarzyszyć różnym jednostkom chorobowym zarówno somatycznym, jak i psychicznym, oraz może być wynikiem działania niektórych leków.

Z punktu widzenia medycznego, obniżenie łaknienia może być związane z zaburzeniami pracy ośrodka głodu i sytości w podwzgórzu, zmianami w wydzielaniu hormonów regulujących apetyt (grelina, leptyna), chorobami przewodu pokarmowego, infekcjami, chorobami nowotworowymi, a także zaburzeniami endokrynologicznymi. W praktyce klinicznej często występuje w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych, jadłowstrętu psychicznego oraz jako działanie niepożądane leków (np. niektórych antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych, opioidów).

Diagnostyka obniżonego łaknienia powinna obejmować szczegółowy wywiad dotyczący chorób współistniejących, przyjmowanych leków, ocenę stanu odżywienia oraz ukierunkowane badania laboratoryjne i obrazowe. Długotrwałe obniżenie łaknienia może prowadzić do niedożywienia, utraty masy ciała i pogorszenia stanu ogólnego pacjenta, dlatego wymaga dokładnej diagnostyki i odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl