wychwyt technetu

Wychwyt technetu to zjawisko wchłaniania i zatrzymywania radioaktywnego izotopu technetu-99m przez tkanki organizmu. Izotop ten jest najczęściej stosowanym znacznikiem radioaktywnym w medycynie nuklearnej, używanym w diagnostyce obrazowej różnych narządów.

W praktyce klinicznej wychwyt technetu wykorzystuje się do oceny funkcji tarczycy, nerek, wątroby, śledziony, mózgu, kości oraz mięśnia sercowego. Intensywność wychwytu technetu przez dane tkanki zależy od ich ukrwienia, metabolizmu oraz obecności specyficznych transporterów błonowych.

Zaburzenia wychwytu technetu mogą wskazywać na różne patologie – od nowotworów i stanów zapalnych po niedokrwienie i martwicę tkanek. Interpretacja badań z użyciem technetu-99m wymaga porównania z wartościami referencyjnymi dla danego narządu oraz korelacji z obrazem klinicznym pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl