wychwyt żelaza

Wychwyt żelaza to proces, w którym organizm pobiera i przyswaja żelazo z pożywienia w jelicie cienkim. Jest to kluczowy mechanizm dla utrzymania homeostazy żelaza w organizmie, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów biologicznych, w tym produkcji hemoglobiny, transportu tlenu i syntezy DNA.

W jelicie cienkim, głównie w dwunastnicy, żelazo niehemowe jest najpierw redukowane z Fe3+ do Fe2+ przez enzym oksydoreduktazę (DCYTB), a następnie transportowane przez błonę komórkową enterocytów za pomocą transportera metali dwuwartościowych DMT1. Żelazo hemowe natomiast jest wchłaniane przez specyficzny transporter HCP1. Wewnątrz enterocytów żelazo może być magazynowane w formie ferrytyny lub transportowane do krwioobiegu przez ferroportynę.

Regulacja wychwytu żelaza odbywa się na poziomie ogólnoustrojowym głównie przez hormon hepcydynę, produkowaną w wątrobie. Hepcydyna wiąże się z ferroportyną, powodując jej internalizację i degradację, co zmniejsza eksport żelaza z enterocytów do krwiobiegu. Proces ten jest kluczowy w patofizjologii chorób związanych z zaburzeniami metabolizmu żelaza, takich jak hemochromatoza (nadmierne wchłanianie) czy niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl