centralna niedoczynność tarczycy

Centralna niedoczynność tarczycy (CNT) to schorzenie endokrynologiczne spowodowane niedoborem stymulacji tarczycy przez przysadkę mózgową lub podwzgórze. W przeciwieństwie do pierwotnej niedoczynności tarczycy, w której problem dotyczy samego gruczołu tarczowego, CNT charakteryzuje się zaburzeniem funkcji osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.

Patofizjologicznie wyróżniamy dwie formy centralnej niedoczynności tarczycy: wtórną (spowodowaną dysfunkcją przysadki i niedoborem TSH) oraz trzeciorzędową (wynikającą z zaburzeń podwzgórza i niedoboru TRH). Najczęstszymi przyczynami CNT są guzy przysadki, urazy głowy, zabiegi neurochirurgiczne, radioterapia, przewlekłe choroby zakaźne oraz choroby autoimmunologiczne podwzgórza lub przysadki.

Diagnostyka centralnej niedoczynności tarczycy opiera się na oznaczeniu stężenia TSH, które może być prawidłowe lub nawet nieznacznie podwyższone, przy jednocześnie obniżonym poziomie FT4. Ten charakterystyczny profil hormonalny różni się od pierwotnej niedoczynności tarczycy, gdzie TSH jest zdecydowanie podwyższone. Kluczowa jest również ocena pozostałych osi hormonalnych przysadki oraz badania obrazowe (MRI) okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.

Leczenie centralnej niedoczynności tarczycy polega na substytucji hormonalnej lewotyroksyną, przy czym dawkowanie ustala się indywidualnie, monitorując przede wszystkim stężenie FT4 (a nie TSH jak w pierwotnej niedoczynności). Równocześnie należy uzupełnić ewentualne niedobory innych hormonów przysadkowych, szczególnie kortyzolu, gdyż terapia lewotyroksyną może nasilić objawy niedoczynności kory nadnerczy.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl