pragnienie

Pragnienie to uczucie suchości w jamie ustnej i gardle, które motywuje do przyjmowania płynów. Jest to podstawowy mechanizm homeostatyczny, regulujący gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i zapobiegający odwodnieniu.

Fizjologicznie pragnienie jest kontrolowane przez ośrodek pragnienia w podwzgórzu, który reaguje na zwiększoną osmolalność płynów ustrojowych, zmniejszoną objętość krwi krążącej oraz aktywację układu renina-angiotensyna-aldosteron. Receptory osmotyczne wykrywają nawet niewielkie (1-2%) zmiany w stężeniu jonów sodowych i inicjują reakcję neurohormonalną.

W praktyce klinicznej nasilone pragnienie może towarzyszyć różnym stanom patologicznym, takim jak cukrzyca (polidypsja), hiperkaliemia, hipernatremia, odwodnienie, a także może być objawem działań niepożądanych niektórych leków (np. antycholinergicznych, przeciwhistaminowych). Zaburzenia odczuwania pragnienia występują często u osób starszych, co zwiększa ryzyko odwodnienia w tej grupie pacjentów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl