popromienne zapalenie jelit

Popromienne zapalenie jelit to powikłanie występujące po radioterapii obszaru jamy brzusznej lub miednicy, charakteryzujące się uszkodzeniem błony śluzowej jelit wskutek działania promieniowania jonizującego. Może wystąpić jako ostra reakcja w trakcie lub krótko po zakończeniu radioterapii, lub jako efekt późny, nawet kilka lat po leczeniu.

W ostrej postaci pacjenci doświadczają biegunki, bólów brzucha, nudności, wymiotów oraz krwawienia z odbytu. Przewlekła forma może prowadzić do zwłóknienia ściany jelita, zwężeń, przetok oraz zaburzeń wchłaniania. Stopień nasilenia objawów zależy od dawki promieniowania, objętości napromienianego obszaru, techniki radioterapii oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Leczenie ostrego popromiennego zapalenia jelit obejmuje postępowanie objawowe: leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, odpowiednią dietę oraz nawodnienie. W przypadkach przewlekłych stosuje się terapię przeciwzapalną, leki przeciwzwłóknieniowe, a w ciężkich przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna. Coraz częściej wykorzystuje się również tlenoterapię hiperbaryczną, która poprawia ukrwienie i sprzyja regeneracji tkanek.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl