tomografia pozytonowa emisyjna

Tomografia pozytonowa emisyjna (PET, Positron Emission Tomography) to zaawansowana technika obrazowania diagnostycznego w medycynie nuklearnej, która umożliwia uzyskanie informacji o metabolizmie tkanek i narządów pacjenta. Badanie PET polega na dożylnym podaniu radiofarmaceutyku zawierającego izotop promieniotwórczy emitujący pozytrony, najczęściej jest to 18F-fluorodeoksyglukoza (FDG).

W metodzie PET wykorzystuje się zjawisko anihilacji pozytronu z elektronem, w wyniku której powstają dwa fotony gamma poruszające się w przeciwnych kierunkach. Dzięki detekcji tych fotonów możliwe jest zlokalizowanie miejsca anihilacji i utworzenie trójwymiarowego obrazu rozkładu radiofarmaceutyku w organizmie. Aktywność metaboliczna komórek jest bezpośrednio związana z wychwytem znacznika – im większa aktywność metaboliczna (np. w przypadku komórek nowotworowych), tym większy wychwyt.

Obecnie najczęściej stosowane są skanery hybrydowe PET/CT lub PET/MRI, które łączą funkcjonalne informacje metaboliczne z PET oraz anatomiczne szczegóły z tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Główne zastosowania kliniczne PET obejmują: onkologię (diagnostyka, staging i monitorowanie odpowiedzi na leczenie nowotworów), kardiologię (ocena żywotności mięśnia sercowego) oraz neurologię (diagnostyka chorób neurodegeneracyjnych, padaczki i ocena funkcji mózgu).

Badanie PET cechuje się wysoką czułością, która pozwala wykryć zmiany chorobowe zanim staną się widoczne w innych metodach obrazowania. Ograniczenia metody związane są z kosztami, dostępnością, koniecznością posiadania cyklotronu do produkcji radiofarmaceutyków oraz obciążeniem pacjenta dawką promieniowania jonizującego.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl