wole toksyczne wieloguzkowe

Wole toksyczne wieloguzkowe to schorzenie tarczycy charakteryzujące się obecnością wielu autonomicznych guzków wytwarzających nadmierną ilość hormonów tarczycy, co prowadzi do rozwoju nadczynności tarczycy. W przeciwieństwie do choroby Gravesa-Basedowa, w tej postaci nadczynności tarczycy nie występują przeciwciała przeciwko receptorowi TSH.

Choroba rozwija się najczęściej u osób z długotrwałym wolem obojętnym (nietoksycznym), które pod wpływem różnych czynników, w tym niedoboru jodu, ulega transformacji. Guzki tarczycy zyskują autonomię i zaczynają produkować hormony tarczycy niezależnie od regulacji przez TSH. Wole toksyczne wieloguzkowe występuje częściej u osób starszych, zwłaszcza kobiet.

Objawy kliniczne są typowe dla nadczynności tarczycy i obejmują tachykardię, drżenie rąk, nadmierną potliwość, utratę masy ciała, niepokój oraz zaburzenia snu. W diagnostyce wykorzystuje się badania laboratoryjne (obniżone stężenie TSH, podwyższone stężenie fT3 i fT4), USG tarczycy oraz scyntygrafię, która uwidacznia obszary wzmożonego wychwytu radioznacznika („gorące guzki”).

Leczenie wola toksycznego wieloguzkowego obejmuje farmakoterapię tyreostatykami (metimazol, propylotiouracyl), jednak z uwagi na nawrotowy charakter choroby, zazwyczaj stosuje się leczenie radykalne – terapię jodem radioaktywnym lub zabieg chirurgiczny. Wybór metody terapeutycznej zależy od wieku pacjenta, wielkości wola, nasilenia objawów oraz obecności powikłań.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl