nadmierne wydzielanie kwasu solnego

Nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku (hipersekrecja kwasu solnego) to stan, w którym komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka produkują zbyt dużą ilość kwasu solnego (HCl). Zjawisko to jest kluczowym elementem patogenezy wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, szczególnie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przyczyny nadmiernego wydzielania kwasu solnego mogą być różnorodne. Najczęściej są to czynniki hormonalne (zwiększone wydzielanie gastryny, np. w zespole Zollingera-Ellisona), infekcja Helicobacter pylori, predyspozycje genetyczne, stosowanie niektórych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a także długotrwały stres i niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze, ostre przyprawy czy alkohol.

Objawy hipersekrecji kwasu solnego obejmują zgagę, pieczenie w przełyku, ból w nadbrzuszu, uczucie pełności po posiłkach, odbijanie, nudności, a w skrajnych przypadkach wymioty. Długotrwałe nadmierne wydzielanie kwasu może prowadzić do rozwoju wrzodów trawiennych, zapalenia przełyku, a w konsekwencji nawet do krwawień z przewodu pokarmowego.

Diagnostyka obejmuje badania endoskopowe, testy na obecność H. pylori, pomiar pH żołądka oraz badania laboratoryjne oceniające poziom gastryny. Leczenie jest ukierunkowane na przyczynę i polega głównie na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, blokerów receptora H2, leków zobojętniających oraz eradykacji H. pylori w przypadku potwierdzenia infekcji.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl