przewlekła niewydolność nerek
Wskazanie
Przewlekła niewydolność nerek (PNN) to postępujące upośledzenie czynności nerek, które rozwija się w ciągu miesięcy lub lat. Definiuje się ją jako utrzymujące się przez co najmniej 3 miesiące nieprawidłowości w budowie lub funkcji nerek, mające implikacje dla zdrowia. Diagnozę stawia się na podstawie obniżonego współczynnika filtracji kłębuszkowej (eGFR) poniżej 60 ml/min/1,73 m² lub obecności markerów uszkodzenia nerek, takich jak albuminuria.
Główne przyczyny PNN to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, nefropatia zaporowa i choroby autoimmunologiczne. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo we wczesnych stadiach, a objawy kliniczne pojawiają się dopiero przy znacznym upośledzeniu funkcji nerek. Należą do nich: osłabienie, obrzęki, duszność, nudności, świąd skóry oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
W leczeniu PNN stosuje się leki nefroprotekcyjne, które spowalniają progresję choroby. Należą do nich inhibitory konwertazy angiotensyny (np. Enarenal, Prestarium, Tritace) oraz antagoniści receptora angiotensyny II (np. Lorista, Valsacor, Cozaar). W kontroli nadciśnienia stosuje się również blokery kanału wapniowego (np. Amlozek, Norvasc) i beta-blokery (np. Bisocard, Concor).
W leczeniu powikłań PNN stosuje się: preparaty wiążące fosforany (Renagel, Renvela, Fosrenol), analogi witaminy D (Alfadiol, Rocaltrol) przy wtórnej nadczynności przytarczyc, czynniki stymulujące erytropoezę (Eprex, Neorecormon, Aranesp) w leczeniu niedokrwistości, oraz suplementację wodorowęglanu sodu (Soda Buforowana) przy kwasicy metabolicznej.
Największym wyzwaniem w leczeniu pacjentów z PNN jest opóźnienie progresji do schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego (dializa, przeszczepienie nerki). Trudności obejmują również skuteczne leczenie powikłań sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w tej grupie chorych. Wyzwaniem jest także właściwe zbilansowanie diety i leczenia, szczególnie u pacjentów z licznymi chorobami współistniejącymi oraz polipragmazją, a także zapewnienie odpowiedniej jakości życia przy postępujących objawach mocznicowych.
Lista leków z tym wskazaniem
-
Accusol 35 – Roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji – –
Jest to roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji, zawierający jony wapnia, magnezu, sodu, chlorków oraz wodorowęglanów. Substancje czynne to między innymi chlorek wapnia dwuwodny, chlorek magnezu sześciowodny, chlorek sodu oraz wodorowęglan sodu. Stosuje się go w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek oraz u pacjentów z hiperkaliemią. Roztwór jest jałowy, przezroczysty i bezbarwny, odpowiedni do stosowania jako płyn substytucyjny i dializacyjny.
• Wskazania do stosowania -
Accusol 35 Potassium 4 mmol/l – Roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji – –
Jest to jałowy roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji, zawierający chlorki wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz glukozę i wodorowęglany. Stężenie potasu wynosi 4 mmol/l, a wodorowęglanów 35 mmol/l, co wpływa na prawidłową równowagę elektrolitową i buforową. Roztwór stosuje się jako płyn substytucyjny lub dializacyjny w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek. Przeznaczony jest głównie dla pacjentów z hipokaliemią lub normokaliemią.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Physioneal 35 Clear-Flex – Roztwór do dializy otrzewnowej – –
Roztwór do dializy otrzewnowej zawierający glukozę, chlorki wapnia i magnezu, a także sód w postaci chlorku, wodorowęglanu i mleczanu. Preparat stosuje się w terapii ostrej i przewlekłej niewydolności nerek oraz w przypadkach ciężkiego zatrzymania wody i zaburzeń elektrolitowych. Jest również użyteczny przy zatruciach lekami podlegającymi dializie, gdy inne metody leczenia są niewskazane. Roztwór o fizjologicznym pH, zawierający zarówno wodorowęglan, jak i mleczan, zapewnia większy komfort pacjentom podczas dializy.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 2500 j.m. a.Xa/0,2 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, będącą heparyną drobnocząsteczkową o działaniu przeciwzakrzepowym, wyrażoną w jednostkach anty-Xa. Preparat dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań o różnych dawkach. Stosuje się go w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich, niestabilnej choroby wieńcowej oraz jako profilaktykę przeciwzakrzepową u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym lub unieruchomionych z przyczyn medycznych. Jest także wskazany w terapii objawowej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży od 1 miesiąca życia.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- zakrzepica żył głębokich w wywiadzie
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Physioneal 40 z glukozą 1,36 w/v 13,6 mg/ml – Roztwór do dializy otrzewnowej – 13,6 g/l + 5,38 g/l + 0,184 g/l + 0,051 g/l + 2,1 g/l + 1,68 g/l
Jest to roztwór do dializy otrzewnowej, zawierający glukozę, chlorki wapnia i magnezu, chlorek sodu, wodorowęglan sodu oraz mleczan sodu. Preparat występuje w trzech stężeniach glukozy: 1,36%, 2,27% oraz 3,86%, a jego pH jest zbliżone do fizjologicznego. Stosowany jest głównie u pacjentów z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, a także w przypadku ciężkich zaburzeń gospodarki elektrolitowej lub zatrucia lekami podlegającymi dializie. Roztwór ten jest korzystny dla osób odczuwających ból lub dyskomfort podczas dializy z użyciem tradycyjnych płynów o niskim pH.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Physioneal 40 Clear-Flex – Roztwór do dializy otrzewnowej – 30,3 g + 0,245 g + 0,068 g + 19,95 g + 9,29 g + 6,73 g + 25 g + 5,38 g + 0,051 g + 2,1 g + 1,68 g
Jest to jałowy, przejrzysty roztwór do dializy otrzewnowej, zawierający glukozę, chlorki wapnia i magnezu, chlorek sodu, wodorowęglan sodu oraz mleczan sodu jako substancje czynne. Roztwór charakteryzuje się fizjologicznym pH i odpowiednim stężeniem buforów, co zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. Stosuje się go u osób z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, ciężkim zatrzymaniem wody, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej oraz zatruciami lekami dializowanymi. Produkt jest szczególnie zalecany, gdy potrzebne jest łagodne działanie buforujące i poprawa tolerancji dializy.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 15 000 j.m. a.Xa/0,6 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, substancję czynną z grupy heparyn drobnocząsteczkowych o działaniu przeciwzakrzepowym. Dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań o różnych stężeniach i dawkach anty-Xa. Stosowany jest w leczeniu i profilaktyce zakrzepicy żył głębokich, chorób zakrzepowo-zatorowych oraz w profilaktyce przeciwzakrzepowej związanej z zabiegami chirurgicznymi. Wskazany również do zapobiegania krzepnięciu krwi podczas procedur hemodializy i hemofiltracji oraz u pacjentów unieruchomionych z różnymi ryzykami zakrzepicy, w tym u dzieci od 1 miesiąca życia.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- zakrzepica żył głębokich w wywiadzie
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Extraneal Zestaw do dializy otrzewnowej – Roztwór do dializy otrzewnowej – –
Jest to jałowy roztwór do dializy otrzewnowej zawierający ikodekstrynę oraz elektrolity, takie jak sód, wapń, magnez i mleczany. Ma właściwości osmotyczne, które wspierają ultrafiltrację u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Stosuje się go jako substytut płynów glukozowych w metodach ciągłej ambulatoryjnej lub automatycznej dializy otrzewnowej. Lek jest przeznaczony szczególnie dla pacjentów, którzy utracili zdolność ultrafiltracji przy standardowym leczeniu.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Aminomel Nephro – Roztwór do infuzji – –
Preparat zawiera zróżnicowany zestaw L-aminokwasów, w tym izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę oraz inne niezbędne aminokwasy, bez dodatku węglowodanów i elektrolitów. Jest przeznaczony do stosowania w żywieniu pozajelitowym u pacjentów z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, którzy poddawani są hemodializie lub hemofiltracji. Produkt ma postać roztworu do infuzji, zapewniającego niezbędne aminokwasy do utrzymania odpowiedniego bilansu białkowego. Zaleca się podawanie go w połączeniu z węglowodanami, aby spełnić całkowite zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 18 000 j.m. a.Xa/0,72 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, będącą heparyną drobnocząsteczkową, w różnych dawkach wyrażonych w jednostkach anty-Xa. Jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań. Stosuje się go w leczeniu i profilaktyce zakrzepicy żył głębokich oraz innych chorób zakrzepowo-zatorowych, a także w zapobieganiu krzepnięciu krwi podczas zabiegów medycznych. Preparat jest również wskazany u pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową oraz u dzieci i młodzieży z objawową żylna chorobą zakrzepowo-zatorową.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- leczenie objawowej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży
- niestabilna choroba wieńcowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekłe leczenie objawowej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
- zakrzepica żył głębokich w wywiadzie
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Detriol – Kapsułki miękkie – 0,25 mcg
Produkt leczniczy zawiera kalcytriol w dawkach 0,25 lub 0,5 mikrograma oraz substancje pomocnicze, takie jak olej arachidowy, sorbitol i etanol. Preparat jest dostępny w postaci miękkich, owalnych kapsułek żelatynowych. Stosuje się go w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc prowadzącej do osteodystrofii nerkowej u dorosłych oraz hipokalcemii wynikającej z niedoczynności przytarczyc. Lek jest również wskazany w terapii dziedzicznej krzywicy hipofosfatemicznej.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna -
Physioneal 40 Clear-Flex – Roztwór do dializy otrzewnowej – –
Jest to jałowy roztwór do dializy otrzewnowej zawierający glukozę jednowodną oraz elektrolity takie jak chlorki wapnia, magnezu i sodu, wodorowęglan i mleczan sodu. Roztwór ma fizjologiczne pH 7,4 i jest stosowany w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, a także w przypadku ciężkiego zatrzymania wody w organizmie oraz zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Wskazany jest również przy zatruciach lekami dializowalnymi, gdy inne metody leczenia są niewskazane. Preparat jest szczególnie polecany pacjentom doświadczającym dyskomfortu związanego z niskim pH podczas dializy otrzewnowej.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 7 500 j.m. a.Xa/0,3 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, będącą heparyną drobnocząsteczkową, dostępną w różnych dawkach wyrażonych w jednostkach anty-Xa. Stosowany jest w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich, niestabilnej choroby wieńcowej oraz w przewlekłym leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wskazany jest również do zapobiegania powstawaniu zakrzepów podczas zabiegów chirurgicznych i u pacjentów unieruchomionych z przyczyn medycznych. Może być stosowany także u dzieci i młodzieży od 1 miesiąca życia w leczeniu objawowej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
• Wskazania do stosowania- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Pneumovax 23 – Roztwór do wstrzykiwań – po 25 mcg polisacharydu otoczkowego każdego z 23 serotypów Streptococcus pneumoniae/0,5 ml; 1 dawka (0,5 ml)
Produkt leczniczy jest szczepionką polisacharydową, zawierającą 23 serotypy polisacharydów otoczkowych bakterii pneumokokowych. Oferowany jest w formie przezroczystego roztworu do wstrzykiwań o objętości 0,5 ml na dawkę. Stosuje się go w celu czynnego uodpornienia przeciw zakażeniom pneumokokowym u dzieci powyżej 2 lat, młodzieży oraz dorosłych, zwłaszcza osób z grup ryzyka. Szczepionka jest zalecana szczególnie osobom starszym, z przewlekłymi chorobami, osłabionym układem odpornościowym oraz przebywającym w środowiskach zwiększonego ryzyka zakażeń.
• Wskazania do stosowania- anemia sierpowata
- białaczka
- chłoniak
- choroba Hodgkina
- cukrzyca
- dysfunkcja śledziony
- kardiomiopatia
- marskość wątroby
- przewlekła choroba naczyń
- przewlekła choroba serca
- przewlekła choroba układu oddechowego
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- przewlekłe schorzenie wątroby
- rozedma płuc
- stan po splenektomii
- szpiczak mnogi
- uogólniona choroba nowotworowa
- uzależnienie od alkoholu
- wrodzony brak śledziony
- wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego
- zakażenie wirusem HIV
- zakażenie wywołane przez pneumokoki
- zastoinowa niewydolność serca
- zespół nefrotyczny
• Substancja czynna -
Physioneal 40 z glukozą 3,86 w/v 38,6 mg/ml – Roztwór do dializy otrzewnowej – –
Jest to roztwór do dializy otrzewnowej zawierający elektrolity takie jak chlorki wapnia i magnezu, chlorek sodu, wodorowęglan sodu oraz mleczan sodu, a także glukozę w różnych stężeniach. Preparat charakteryzuje się fizjologicznym pH i buforem mleczanowo-wodorowęglanowym, co zmniejsza ból i dyskomfort podczas stosowania. Stosuje się go w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, ciężkiego przewodnienia, zaburzeń elektrolitowych oraz zatruć lekami dializowanymi. Jego skład jest dostosowany do bezpiecznego i skutecznego oczyszczania organizmu podczas dializy otrzewnowej.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 10 000 j.m. a.Xa/0,4 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, będącą heparyną drobnocząsteczkową, w różnych stężeniach wyrażonych w jednostkach anty-Xa. Stosuje się go w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich, niestabilnej choroby wieńcowej oraz przewlekłej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Lek zapobiega zakrzepom krwi podczas zabiegów chirurgicznych oraz w stanach unieruchomienia z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy. Może być również stosowany u dzieci i młodzieży od 1 miesiąca życia w leczeniu objawowym żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Physioneal 40 z glukozą 2,27 w/v 22,7 mg/ml – Roztwór do dializy otrzewnowej – 22,7 g/l + 5,38 g/l + 0,184 g/l + 0,051 g/l + 2,1 g/l + 1,68 g/l
Jest to roztwór do dializy otrzewnowej zawierający glukozę, chlorki wapnia i magnezu, chlorek sodu, wodorowęglan sodu oraz mleczan sodu. Produkt stosuje się w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, ciężkiego przewodnienia oraz zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Roztwór ma fizjologiczne pH i zawiera bufor w postaci mleczanu i wodorowęglanu, co zmniejsza ból i dyskomfort podczas dializy. Wskazany jest także w przypadku zatruć lekami podlegającymi dializie, gdy inne metody są niewskazane.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 12 500 j.m. a.Xa/0,5 ml
Produkt zawiera dalteparynę sodową, będącą heparyną drobnocząsteczkową o działaniu przeciwzakrzepowym wyrażonym w jednostkach anty-Xa. Jest dostępny w formie roztworu do wstrzykiwań o różnych stężeniach, dopasowanych do potrzeb leczenia. Stosuje się go w profilaktyce i leczeniu stanów związanych z zakrzepicą, takich jak zakrzepica żył głębokich, choroby serca oraz podczas zabiegów chirurgicznych i dializ. Lek jest także przeznaczony do leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży od pierwszego miesiąca życia.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Detriol – Kapsułki miękkie – 0,5 mcg
Produkt leczniczy zawiera kalcytriol w dawkach 0,25 lub 0,5 mikrograma, wraz z olejem arachidowym, sorbitolem oraz alkoholem etylowym jako substancjami pomocniczymi. Jest dostępny w formie miękkich kapsułek żelatynowych o zróżnicowanym kolorze w zależności od dawki. Stosuje się go u dorosłych w leczeniu poważnej lub postępującej wtórnej nadczynności przytarczyc, hipokalcemii związanej z niedoczynnością przytarczyc oraz dziedzicznej krzywicy hipofosfatemicznej. Lek pomaga w regulacji gospodarki wapniowej organizmu w wymienionych schorzeniach.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna -
Fragmin – Roztwór do wstrzykiwań – 5000 j.m. a.Xa/0,2 ml
Produkt leczniczy zawiera dalteparynę sodową, heparynę drobnocząsteczkową o działaniu anty-Xa, dostępną w różnych dawkach w formie roztworu do wstrzykiwań. Stosowany jest głównie w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich oraz niestabilnej choroby wieńcowej. Preparat znajduje też zastosowanie w profilaktyce przeciwzakrzepowej u pacjentów po zabiegach chirurgicznych oraz u osób unieruchomionych z różnymi schorzeniami zwiększającymi ryzyko zakrzepicy. Ponadto jest wykorzystywany w leczeniu i zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży od 1 miesiąca życia.
• Wskazania do stosowania- choroba nowotworowa
- niestabilna choroba wieńcowa
- objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- ostra choroba reumatyczna
- ostra choroba zapalna jelit
- ostra niewydolność nerek
- ostra niewydolność oddechowa
- ostra zakrzepica żył głębokich
- ostre zakażenie
- profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych unieruchomionych z przyczyn medycznych
- profilaktyka przeciwzakrzepowa związana z zabiegami chirurgicznymi
- przewlekła niewydolność nerek
- przewlekła objawowa żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- zapobieganie krzepnięciu krwi w krążeniu pozaustrojowym
- zastoinowa niewydolność serca
- zatorowość płucna
• Substancja czynna• Kategoria leku -
Accusol 35 Potassium 2 mmol/l – Roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji – –
Jest to jałowy roztwór do hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji, zawierający chlorki wapnia i magnezu, chlorek sodu, chlorek potasu, glukozę oraz wodorowęglany. Skład jonowy obejmuje m.in. wapń, magnez, sód, potas, chlorki i wodorowęglany, z pH w zakresie 7,0-7,5. Preparat stosowany jest w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek jako płyn substytucyjny i dializacyjny. Służy do utrzymania równowagi elektrolitowej podczas dializy i hemofiltracji.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna