zwiększone stężenie trójglicerydów

Zwiększone stężenie trójglicerydów, znane również jako hipertrójglicerydemia, to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi powyżej wartości referencyjnych (>150 mg/dl). Trójglicerydy stanowią główną formę magazynowania tłuszczów w organizmie i są ważnym źródłem energii.

Hipertrójglicerydemia może być klasyfikowana jako łagodna (150-499 mg/dl), umiarkowana (500-999 mg/dl), ciężka (1000-1999 mg/dl) lub bardzo ciężka (≥2000 mg/dl). Poziomy przekraczające 500 mg/dl zwiększają ryzyko ostrego zapalenia trzustki, natomiast wartości 150-499 mg/dl są czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Przyczyny podwyższonego stężenia trójglicerydów obejmują czynniki genetyczne (hiperlipoproteinemie rodzinne), choroby (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby nerek, zespół metaboliczny), leki (glikokortykosteroidy, estrogeny, leki przeciwretrowirusowe, beta-blokery), oraz styl życia (nadmierne spożycie alkoholu, dieta bogata w węglowodany i tłuszcze, otyłość, brak aktywności fizycznej).

Leczenie hipertrójglicerydemii obejmuje modyfikację stylu życia (redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu i cukrów prostych), leczenie chorób współistniejących oraz farmakoterapię (fibraty, kwasy omega-3, statyny, niacyna). W przypadku wartości >1000 mg/dl należy rozważyć pilną interwencję w celu zapobieżenia ostremu zapaleniu trzustki.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl