mineralizacja śródmiąższowa nerek

Mineralizacja śródmiąższowa nerek to patologiczny proces, w którym dochodzi do odkładania się złogów wapniowych w tkance śródmiąższowej nerek. Jest to zjawisko obserwowane w różnych chorobach nerek, które może prowadzić do zaburzenia funkcji tych narządów.

Proces mineralizacji może być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. hiperkalcemią, hiperfosfatemią, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej w przebiegu przewlekłej choroby nerek, nefrokalcynozą czy działaniem niektórych leków nefrotoksycznych. Często współwystępuje z innymi zmianami patologicznymi w nerkach, takimi jak zwapnienia kanalików nerkowych czy zwapnienia naczyń.

W diagnostyce obrazowej mineralizacja śródmiąższowa nerek może być widoczna w badaniach takich jak tomografia komputerowa, gdzie prezentuje się jako drobne, rozproszone zwapnienia w miąższu nerek. W zaawansowanych przypadkach, złogi mineralne mogą upośledzać funkcję nerek, prowadząc do pogorszenia filtracji kłębuszkowej i rozwoju niewydolności nerek.

Leczenie mineralizacji śródmiąższowej nerek jest ukierunkowane na przyczynę podstawową oraz kontrolę gospodarki wapniowo-fosforanowej. W zależności od etiologii, może obejmować modyfikację diety, suplementację lub ograniczenie wapnia i fosforu, leczenie chorób współistniejących oraz regularną kontrolę funkcji nerek.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl