nieżyt żołądkowo-jelitowy

Nieżyt żołądkowo-jelitowy (gastroenteritis) to stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit, objawiający się ostrymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Główne objawy to biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz niekiedy gorączka. Schorzenie to może mieć etiologię zakaźną (wirusową, bakteryjną, pasożytniczą) lub niezakaźną (toksyczną, alergiczną).

Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi nieżytu żołądkowo-jelitowego są rotawirusy, norowirusy, adenowirusy oraz bakterie takie jak Salmonella, Shigella, Campylobacter czy enterotoksyczny szczep E. coli. Diagnostyka obejmuje badanie kliniczne, badania laboratoryjne oraz w wybranych przypadkach badania mikrobiologiczne kału.

Leczenie nieżytu żołądkowo-jelitowego skupia się głównie na zapobieganiu odwodnieniu poprzez odpowiednią podaż płynów i elektrolitów. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Antybiotykoterapia jest wskazana tylko w wybranych przypadkach infekcji bakteryjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na grupy ryzyka: niemowlęta, osoby starsze oraz pacjentów z obniżoną odpornością, u których nieżyt żołądkowo-jelitowy może prowadzić do poważnych powikłań.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl