hipotermia indukowana

Hipotermia indukowana (terapeutyczna) to kontrolowane obniżenie temperatury ciała pacjenta w celach terapeutycznych, najczęściej do wartości między 32°C a 36°C. Jest to interwencja medyczna stosowana głównie w stanach nagłych, gdzie wykazano jej potencjalne działanie neuroprotekcyjne.

Najważniejsze wskazania do zastosowania hipotermii indukowanej obejmują: zatrzymanie krążenia z przywróceniem spontanicznego krążenia (ROSC), encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną u noworodków, uraz czaszkowo-mózgowy oraz udar niedokrwienny mózgu. Mechanizmy działania hipotermii obejmują zmniejszenie metabolizmu mózgu, redukcję produkcji wolnych rodników, ograniczenie apoptozy oraz zmniejszenie odpowiedzi zapalnej.

Hipotermię można indukować metodami zewnętrznymi (materace chłodzące, okłady z lodu) lub wewnętrznymi (chłodne płyny dożylne, cewniki chłodzące). Procedura wymaga ścisłego monitorowania parametrów życiowych pacjenta i zarządzania potencjalnymi powikłaniami, takimi jak zaburzenia rytmu serca, koagulopatia, zwiększone ryzyko infekcji czy zaburzenia elektrolitowe. Czas trwania terapii oraz docelowa temperatura zależą od wskazania klinicznego i protokołu stosowanego w danym ośrodku.

Aktualnie największe korzyści z hipotermii indukowanej obserwuje się u noworodków z encefalopatią niedotleniowo-niedokrwienną oraz u wybranych pacjentów po zatrzymaniu krążenia. Wytyczne dotyczące stosowania tej metody są regularnie aktualizowane w oparciu o wyniki nowych badań klinicznych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl