blokada receptora dopaminowego

Blokada receptora dopaminowego to mechanizm działania wielu leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej i innych zaburzeń psychotycznych. Polega na hamowaniu wiązania dopaminy z jej receptorami, szczególnie z receptorami D2 w szlaku mezolimbicznym mózgu.

Działanie przeciwpsychotyczne jest związane głównie z blokowaniem receptorów dopaminowych w układzie limbicznym, co prowadzi do zmniejszenia objawów wytwórczych (halucynacji, urojeń). Jednakże blokada receptorów dopaminowych w innych obszarach mózgu może powodować działania niepożądane: w szlaku nigrostriatalnym – objawy pozapiramidowe, w szlaku guzkowo-lejkowym – hiperprolaktynemię, a w szlaku mezokortyklalnym – nasilenie objawów negatywnych.

Leki przeciwpsychotyczne pierwszej generacji (klasyczne neuroleptyki) wykazują silne powinowactwo do receptorów D2, często powodując znaczące działania niepożądane. Leki drugiej generacji (atypowe) charakteryzują się mniejszym powinowactwem do receptorów D2 i dodatkowym działaniem na receptory serotoninowe (5-HT2A), co zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych i metabolicznych.

Stopień blokady receptorów D2 koreluje z efektywnością kliniczną leków przeciwpsychotycznych – przyjmuje się, że zajęcie 60-80% receptorów D2 jest optymalne dla efektu terapeutycznego przy minimalizacji działań niepożądanych. Przekroczenie 80% blokady zwiększa istotnie ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych i innych działań niepożądanych.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl