intensyfikacja terapii

Intensyfikacja terapii to proces zwiększania intensywności leczenia w odpowiedzi na niewystarczającą skuteczność dotychczasowego schematu terapeutycznego. Jest to kluczowa strategia stosowana głównie w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory.

W przypadku cukrzycy typu 2, intensyfikacja terapii polega na stopniowym dodawaniu kolejnych leków przeciwcukrzycowych lub zwiększaniu dawek już stosowanych, gdy wartości glikemii pozostają powyżej ustalonych celów terapeutycznych. Proces ten może obejmować przejście od monoterapii metforminą do terapii dwu- lub trójlekowej, a następnie do insulinoterapii.

Intensyfikacja terapii powinna być zawsze prowadzona w oparciu o indywidualną ocenę pacjenta, z uwzględnieniem skuteczności dotychczasowego leczenia, tolerancji, współistniejących chorób oraz preferencji chorego. Opóźnienie intensyfikacji leczenia (tzw. inercja terapeutyczna) jest jedną z głównych przyczyn nieosiągania celów terapeutycznych i zwiększa ryzyko powikłań choroby podstawowej.

Decyzja o intensyfikacji terapii powinna być podejmowana na podstawie regularnego monitorowania parametrów klinicznych i laboratoryjnych. W nowoczesnym podejściu do leczenia chorób przewlekłych zaleca się proaktywne planowanie intensyfikacji terapii już w momencie jej rozpoczynania, co pozwala na szybsze osiągnięcie celów terapeutycznych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl