monoterapia cukrzycy

Monoterapia cukrzycy to strategia leczenia farmakologicznego, polegająca na stosowaniu jednego leku hipoglikemizującego u pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest to zazwyczaj pierwszy etap farmakoterapii po niepowodzeniu interwencji niefarmakologicznych, takich jak modyfikacja stylu życia, dieta i aktywność fizyczna.

Najczęściej stosowanym lekiem w monoterapii cukrzycy typu 2 jest metformina, która zgodnie z wytycznymi PTD, ADA i EASD stanowi lek pierwszego wyboru. Metformina zmniejsza insulinooporność, hamuje wątrobową produkcję glukozy oraz poprawia wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę. Alternatywnie, w przypadku nietolerancji lub przeciwwskazań do metforminy, można zastosować pochodne sulfonylomocznika, inhibitory SGLT-2, inhibitory DPP-4 lub agonisty receptora GLP-1.

Skuteczność monoterapii powinna być regularnie oceniana poprzez kontrolę HbA1c. Jeśli po 3-6 miesiącach stosowania maksymalnych tolerowanych dawek leku nie osiągnięto docelowych wartości glikemii (HbA1c <7%), zaleca się przejście do terapii dwulekowej. Monoterapia jest zwykle mniej skuteczna u pacjentów z długotrwałą cukrzycą lub wysokimi wyjściowymi wartościami HbA1c (>9%).

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl