objaw gastryczny

Objaw gastryczny to określenie odnoszące się do różnorodnych symptomów ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka. Do najczęstszych objawów gastrycznych zalicza się: nudności, wymioty, zgagę, odbijanie, uczucie pełności, ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, wzdęcia oraz zaburzenia łaknienia.

Objawy gastryczne mogą towarzyszyć wielu schorzeniom, nie tylko pierwotnie dotyczącym przewodu pokarmowego. Występują w przebiegu chorób żołądka i dwunastnicy (zapalenie żołądka, choroba wrzodowa), chorób dróg żółciowych, trzustki, a także jako manifestacja chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy, niewydolności nerek) czy skutek uboczny farmakoterapii.

Diagnostyka objawów gastrycznych obejmuje badania laboratoryjne, obrazowe (USG jamy brzusznej, gastroskopię) oraz testy czynnościowe. Leczenie jest ukierunkowane na przyczynę podstawową, a w terapii objawowej stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, prokinetyki, leki przeciwwymiotne oraz preparaty osłonowe.

Przewlekłe lub nasilone objawy gastryczne, szczególnie u pacjentów po 45. roku życia lub z objawami alarmowymi (krwawienie z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, niezamierzona utrata masy ciała), wymagają pogłębionej diagnostyki w celu wykluczenia poważnych schorzeń, w tym nowotworów przewodu pokarmowego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl