eliminacja metabolitów

Eliminacja metabolitów to proces usuwania z organizmu produktów przemiany materii, który stanowi kluczowy element detoksykacji organizmu. W procesie tym uczestniczą głównie nerki, wątroba, płuca oraz skóra. Nerki filtrują krew i usuwają rozpuszczalne w wodzie metabolity poprzez mocz, podczas gdy wątroba przekształca substancje toksyczne w formy, które mogą być łatwiej wydalone.

Metabolity są produktami pośrednimi lub końcowymi przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Mogą one pochodzić z procesów katabolicznych endogennych substancji (np. białek, węglowodanów, tłuszczów) lub być efektem biotransformacji ksenobiotyków (substancji obcych dla organizmu, w tym leków). Skuteczna eliminacja metabolitów jest niezbędna dla utrzymania homeostazy organizmu.

Zaburzenia eliminacji metabolitów mogą prowadzić do akumulacji toksycznych substancji w organizmie, co może skutkować różnorodnymi objawami klinicznymi i chorobami. Przykładowo, niewydolność nerek może prowadzić do zatrucia mocznicowego, a zaburzenia funkcji wątroby mogą skutkować encefalopatią wątrobową. W praktyce klinicznej ocena procesów eliminacji metabolitów ma istotne znaczenie przy doborze dawek leków, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl