Karbamazepina

Karbamazepina jest lekiem stosowanym przede wszystkim w leczeniu padaczki, szczególnie w napadach częściowych oraz uogólnionych toniczno-klonicznych. Wykorzystuje się ją także w terapii zespołów maniakalnych, profilaktyce zaburzeń afektywnych dwubiegunowych oraz w leczeniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Ponadto, karbamazepina znajduje zastosowanie w łagodzeniu bólu nerwów, takich jak neuralgia nerwu trójdzielnego i nerwu językowo-gardłowego. Lek jest stosowany zarówno w monoterapii, jak i leczeniu skojarzonym, jednak nie jest skuteczny w napadach nieświadomości oraz napadach mioklonicznych.

Rozdziały
  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl