przełom serotoninowy

Przełom serotoninowy (zespół serotoninowy) to potencjalnie zagrażający życiu stan wywołany nadmiernym gromadzeniem się serotoniny w organizmie. Powstaje najczęściej w wyniku interakcji lekowych lub przedawkowania substancji zwiększających stężenie serotoniny w synapsach nerwowych.

Objawy przełomu serotoninowego obejmują triadę objawów: zaburzenia funkcji autonomicznego układu nerwowego (hipertermia, tachykardia, nadciśnienie, rozszerzenie źrenic), dysfunkcje neuromięśniowe (wzmożone odruchy, mioklonie, drżenie, sztywność) oraz zaburzenia stanu psychicznego (pobudzenie, splątanie, halucynacje). W ciężkich przypadkach może dojść do drgawek, rabdomiolizy, niewydolności nerek i wielonarządowej.

Najczęstszymi przyczynami przełomu serotoninowego są: łączenie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) z selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), stosowanie kilku leków z grupy SSRI jednocześnie lub łączenie SSRI z innymi substancjami zwiększającymi stężenie serotoniny (np. tramadol, fentanyl, tryptany, lit).

Leczenie obejmuje natychmiastowe odstawienie czynnika wywołującego, intensywną terapię objawową oraz podanie antagonistów receptorów serotoninowych (np. cyproheptadyny). W ciężkich przypadkach konieczna jest intubacja, sedacja, podanie środków zwiotczających i leczenie w warunkach intensywnej terapii. Szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia znacząco poprawia rokowanie.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl