transporter wychwytu

Transportery wychwytu (uptake transporters) to specjalne białka błonowe, które pośredniczą w aktywnym transporcie neurotransmiterów z przestrzeni synaptycznej z powrotem do komórki nerwowej lub komórek glejowych. Odgrywają kluczową rolę w regulacji sygnalizacji nerwowej poprzez kontrolowanie stężenia neuroprzekaźników w szczelinie synaptycznej.

Najważniejsze rodzaje transporterów wychwytu to transportery dla monoamin (SERT dla serotoniny, NET dla noradrenaliny, DAT dla dopaminy), transportery dla aminokwasów pobudzających (EAAT dla glutaminianu) oraz transportery dla GABA (GAT). Zaburzenia funkcjonowania tych białek wiążą się z wieloma chorobami neurologicznymi i psychiatrycznymi, takimi jak depresja, ADHD, epilepsja czy choroba Parkinsona.

Transportery wychwytu stanowią cel działania wielu leków. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) blokują SERT, zwiększając stężenie serotoniny w synapsie, co jest wykorzystywane w leczeniu depresji. Podobnie leki stosowane w ADHD (np. metylofenidat) działają poprzez blokowanie DAT, zwiększając stężenie dopaminy w synapsie.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl